![Βρυσοχώρι](images/img/evergetes.jpg)
Ευεργέτες
Οι ευεργέτες του χωριού
![Χρήστος Αθ. Αθανασιάδης, Βρυσοχώρι 1835 - Λάρισα 1915.](images/athanasiadis.jpg)
Χρήστος Αθ. Αθανασιάδης,
Βρυσοχώρι 1835 - Λάρισα 1915.
Ο μεγάλος ευεργέτης του χωριού. Διετέλεσε Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Οικονομικών. Με ιδιόχειρη διαθήκη του κληροδότησε στην κοινότητα Λεσινίτσας-Βρυσοχώρι "εν μαγαζίον μετά του συνεχόμενου κλίβανου"...με σκοπό "η κοινότης να μεριμνήσει δι' ανωτέρων εκπαίδευσιν των νέων εκείνων, οίτινες δείκ νυται ζήλου έχοντες προς ανωτέρας σπουδάς".
![Γεώργιος Στ. Γκαράνης](images/garanis.jpg)
Γεώργιος Στ. Γκαράνης,
1895 - 1978
'Ο μεγάλος πατριδολάτρης'. Ήταν Γενικός Διευθυντής της Τράπεζας Κύπρου. Διέθεσε χρήματα για κοινοφελή έργα στο χωριό.
![Σταματία Βενέτη - Ασημακοπούλου - Πατέρα, Βρυσοχώρι 1918 - Υπάτη 1976](images/patera.jpg)
Σταματία Βενέτη - Ασημακοπούλου - Πατέρα,
Βρυσοχώρι 1918 - Υπάτη 1976
Νοσοκόμος στο ΙΚΑ Λάρισας. Με το χρηματικό ποσό που άφησε επισκευάστηκε η αίθουσα του ΜΟΣΒ που φέρει το όνομά της.
![Γεώργιος Στ. Γκαράνης](images/pantisis.jpg)
Νίκος Κ. Παντίσης,
1907 - 1997
Δικηγόρος. Ευεργέτησε την κοινότητα Βρυσοχωρίου προσφέροντας τις νομικές του γνώσεις και υπηρεσίες πολλές φορές. Με τη διαθήκη του διέθεσε χρήματα για κοινοφελή έργα. Η κοινότητα Βρυσοχωρίου, ευγνωμονούσα, ονόμασε μία αίθουσα του κοινοτικού καταστήματος σε αίθουσα Νικολάου Παντίση.